
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Circuit Type | Miniature |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Current Rating | 1 A |
| Coil Voltage (DC) | 5 V |
| Coil Current | 21.1 mA |
| Coil Type | Non-Latching |
| Operate Time | 3 ms |
| Release Time | 3 ms |
| Contact Current Rating | 1 A |
| Termination Style | Gull Wing |
| Switching Voltage | 125 VAC, 60 VDC |
| Coil Voltage (AC) | 5 V |
| Must Operate Voltage | 4 V |
| Must Release Voltage | 500 mV |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
